Będąc w ciąży, często miałam okazję obserwować na ulicy mamusie, które noszą dzieci zamotane w duży kawałek materiału. Dzieciaczki wyglądały na bardzo zadowolone a mamy na szczęśliwe, że mogą mieć dziecko tak blisko siebie, a w dodatku wcale nie było po nich widać zmęczenia tym noszeniem.

Podobało mi się również to, że dzięki chustom mamusie mogły w dyskretny, nikogo niekrępujący sposób karmić swoje dzieciaczki. Wyglądało to przytulniej bardziej intymnie niż dzieciaczki noszone w nosidełkach dziecięcych. Postanowiłam, że i ja chcę nosić moje maleństwo w ten sposób. Nie bardzo wiedziałam jaka ta chusta ma być, jaka będzie najlepsza i najbezpieczniejsza. Poszukałam wtedy w mojej miejscowości doradcy noszenia w chuście. Spotkała się ze mną i bardzo chętnie odpowiedziała na szereg nurtujących mnie pytań.

chusta do noszenia dzieci tula

Źródło: babytula.pl

W czym chusta jest lepsza niż nosidełka dziecięce?

Pierwszą i podstawową zaletą chusty jest to, że można w niej nosić dziecko od niemalże pierwszych dni od narodzenia. Kiedy maluszek jest prawidłowo owinięty chustą, czuje się niemal jak wtedy gdy mieszkał w naszym brzuchu. Daje mu to ogromne poczucie bezpieczeństwa. Dobrze zawiązana chusta gwarantuje nam prawidłowe ułożenie nóżek, w pozycji odpowiedniej dla malutkich jeszcze wciąż rozwijających się stawów biodrowych.

Jakie są rodzaje chust?

Wyróżniamy trzy rodzaje chust:

  • Tkane – najpopularniejsze wśród rodziców noszących dzieci
  • Elastyczne – najlepsze na rozpoczęcie przygody z noszeniem w chuście
  • Kółkowe – to chusty odpowiednie dla rodziców, którym nie do końca udaje się posiąść sztukę poprawnego motania chusty.

Na sam początek przygody z chustonoszeniem polecane są chusty wykonane ze 100% bawełny bez żadnych innych domieszek, ponieważ mogą one sprawić, że chusta będzie się zachowywać, nie do końca tak jak byśmy oczekiwały. Najlepszy będzie materiał tkany splotem skośno – krzyżowym. Materiał tkany tym splotem charakteryzuje się tym, że chusta wyciąga się po skosach, ale nie rozciąga się na swojej długości, nawet przy długim użytkowaniu. Chusta tkana tym splotem dobrze otula nasze dziecko, uniemożliwiając jednocześnie zbyt mocne dociągnięcie.

Źródło: babytula.pl

Jak długo można używać chusty?

To kolejna przewaga chusty nad nosidełkiem dziecięcym. Chusta jest na tyle uniwersalna, że można jej używać od pierwszych dni chustowania aż do samego końca tej przygody. Nawet, wtedy kiedy nasze dziecko stwierdzi, że nie ma już ochoty być noszone, chusta może posłużyć nam jako przytulanka, kocyk, osłona przed słońcem, a nawet hamak.

 

Wyszłam z tej rozmowy wzbogacona o dużą porcję wiedzy, a także z przekonaniem, że w najbliższym czasie kupię chustę i będę w niej nosić maluszka. Wybieram bawełnianą średniej grubości tkaną splotem skośno – krzyżowym.