Ile razy podczas wspólnych wyjść z dzieckiem denerwował Cię brak dostępu do pewnych miejsc dla matek z dzieckiem w wózku? Ile razy podczas wyjścia z dzieckiem irytował cię brak jeszcze jednej wolnej ręki? Jeśli lubisz być aktywnym rodzicem, pomyśl o kupnie nosidełka dla swojego maluszka.

Na co zwrócić uwagę wybierając nosidło?

Najważniejszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę przy wybieraniu nosidła, jest kształt i szerokość siedziska, na którym będzie się opierał cały ciężar dziecka. Siedzisko musi być na tyle szerokie, aby nóżki dziecka nie zwisały w dół, ale były podkurczone i odwiedzione na boki tzw. pozycja żabki. Żeby uzyskać taką pozycję, panel siedziska powinien być na tyle szeroki, aby sięgał aż pod stawy kolanowe dziecka, pozwoli to na mniejsze obciążenie stawów biodrowych naszego maluszka. Niezwykle ważna jest długość oparcia. U dzieci mniejszych, takich, które mogą spać podczas noszenia, oparcie powinno sięgać aż za kark, ponieważ wtedy będzie tworzyło oparcie również dla główki śpiącego dziecka. Jeśli będziemy nosić pociechę, która aktywnie uczestniczy w wędrówce, wystarczy, jeśli oparcie będzie sięgało do wysokości pach. Istotna również jest dobra jakość materiału i zabezpieczeń używanych w nosidełku. Nosidło nie powinno odstawać od ciała dziecka, a raczej przylegać ściśle do niego i tym samym „przyklejać” dziecko do ciała rodzica. Bez względu na wiek dziecka zaleca się, żeby jednorazowo nosić dziecko nie dłużej niż 2h, ponieważ nawet najwygodniejsze nosidło jest męczące dla organizmu twojego dziecka.

Kiedy można bezpiecznie zacząć używać nosidła?

Najbezpieczniej będzie zacząć przygodę z nosidłem wtedy, kiedy dziecko będzie umiało samodzielnie utrzymać główkę w pionie.

 

Rodzaje nosideł

  • nosidło ergonomiczne – nosidło bardzo praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Pasy zarówno biodrowy, jak i naramienne są regulowane i zapinane za sprzączek i klamer.
  • Nosidło hybrydowe – jest kompromisem między nosidełkiem klamrowym a wiązanym. Pas biodrowy jest mocowany przy pomocy klamer, natomiast pasy naramienne są wiązane.
  • Mei-thai – to nosidło nieposiadające klamer. Regulowanie szelek naramiennych, jak i mocowanie dziecka odbywa się za pomocą specjalnych wiązań. Jest to opcja dla rodziców, którzy posiedli podstawową umiejętność motania chusty.
  • Onbuhimo – nosidło dziecięce, które nie posiada pasa biodrowego. Cały ciężar dziecka opiera się na pasach naramiennych regulowanych i zapinanych klamrami.

 

Mam nadzieję, że tym tekstem chociaż trochę zachęciliśmy Cię do kupna nosidła. Bez względu na to, jaki rodzaj nosidła wybierzesz, sam fakt noszenia dziecka będzie dla Ciebie pełen korzyści i radości.