Na ulicach, coraz częściej można zaobserwować rodziców, którzy zamiast wozić swoje małe pociechy w wózkach, noszą je „na sobie”, jeszcze więcej takich rodziców można spotkać na szlakach turystycznych. Zaczęłam zastanawiać się, czy to aby jest bezpieczne dla dziecka i wygodne dla noszącego? Zaczęłam zgłębiać już jakiś czas temu ten temat i oto parę najważniejszych faktów w sprawie noszenia dzieci.

Trochę o bezpieczeństwie

Żeby nosidło było bezpieczne dla maluszka, przede wszystkim musi mieć szerokie siedzisko (materiał, na którym opiera się pupa dziecka), powinno ono sięgać niemal do stawów kolanowych, a nóżki powinny być ułożone w pozycji tzw. żabki. Jeśli nóżki dziecka będą luźno zwisały w dół, nie będzie to dobre dla jego stawów biodrowych, ponieważ te stawy będą bardziej obciążone. Bardzo ważne jest również to, jaką długość ma oparcie i jak wysoko sięga. U dzieciaków, które zasypiają w nosidle, powinno ono sięgać do karku, u dzieci troszkę starszych wystarczy, jeśli będzie się kończyło na wysokości pach. Nie bez znaczenia jest miękkość materiału, z jakiego zostało wykonane nosidło, powinno on ciasno przylegać do ciała dziecka, a co za tym idzie „kleić” małego pasażera do naszego ciała.

Wygoda

Skoro już wiemy, co powinno mieć nosidło, aby było bezpieczne i wygodne dla naszego dziecka, czas pomyśleć dodatkowo o naszej wygodzie.

Aby nosidło było wygodne również dla rodzica, powinno posiadać parę bardzo istotnych cech:

  • szerokie, regulowane szelki z wytrzymałego materiału
  • szeroki i regulowany pas biodrowy
  • mocne, solidne klamry

 

Kiedy?

Nosidło będzie odpowiednie dla dziecka, które jest w stanie samodzielnie utrzymać główkę, czyli mniej więcej od 4 miesiąca życia. Dla młodszych dzieci lepsze będą chusty do noszenia, które są dla nich po prostu bezpieczniejsze.

Rodzaje nosideł

  • mei tai – charakteryzuje się długimi i szerokimi pasami naramiennymi oraz pasami biodrowymi do wiązania
  • hybrydowe – pasy naramienne są wiązane, pas biodrowy zapinany na klamrę
  • ergonomiczne – szerokie szelki i pas biodrowy, zapinane na klamry

Bez względu na wiek specjaliści zalecają, aby nie nosić dziecka w nosidle dłużej niż 2 godziny, ponieważ nawet najwygodniejsze nosidło jest męczące dla organizmu twojego dziecka, tak samo, jak i dla Ciebie.

Mam nadzieję, że tym tekstem przybliżyłam Ci nieco temat nosideł i rozważysz jego zakup. Takie nosidło to dobry sposób na wspólne wędrówki i kolejna okazja do bliskości ze swoją pociechą.