Wciąż jestem zafascynowana noszeniem czy tzw. Kangurowaniem dziecka, dlatego wciąż staram się zgłębiać moją wiedzę na ten temat. Drążę, czytam, dopytuję. Ponieważ maluszek rośnie, a ja doszłam już do wprawy w wiązaniu chusty, zaczęłam myśleć o jej zmianie. Nie, nie mam zamiaru rezygnować z chusty na rzecz nosidełka dla niemowląt, tak mi się spodobało chustowanie, że chcę kupić druga chustę! Ponieważ w domu posiadam chustę bawełnianą z domieszką bambusa, o splocie skośno-krzyżowym, postanowiłam poszukać czegoś innego. Zaczęłam zgłębiać temat innych mieszanek tkanin, a także innych splotów. Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, że tyle ich jest i są takie piękne.

Zacznijmy może od składów materiałów, z których powstają chusty do noszenia.

Bawełna

Najbardziej popularny materiał jest wykonany w 100% z bawełny. Jest najbardziej przyjemny w użytkowaniu. Polecane na początek przygody z noszeniem, wtedy kiedy jeszcze nie wiemy, co będzie się nam najlepiej sprawdzało. Bawełniane chusty są lekkie, przewiewne i uniwersalne, łatwe w utrzymaniu w czystości (wystarczy zwykłe pranie w pralce, w 60°) Nie bez znaczenia jest również to, że chusty bawełniane są najtańsze na rynku.

Bambus

Włókna z wiskozy bambusowej, która ma właściwości antybakteryjne i chłodzące, więc jest idealna na lato. Chusta wykonana z takich włókien jest mięciutka i milutka w dotyku, jednak jest trochę bardziej śliska niż chusta bawełniana. W niektórych wiązaniach ta właśnie cecha może powodować problemy, w innych zaś pomagać. Takie chusty lepiej się „dociągają”, ale węzły łatwiej i szybciej się „luzują”.

Jedwab

Chusty jedwabne, są miękkie i delikatne, są też cieńsze i lżejsze niż chusty z tkaniny bawełnianej. Chusta jedwabna dzięki połyskowi jest bardziej elegancka, ale i bardziej śliska co powoduje, że wiązanie lubi się poluzować i trzeba je często poprawiać. Chusty jedwabne wymagają ręcznego prania i delikatniejszego traktowania a na dodatek nie należą do najtańszych.

Len

Materiał z domieszką lnu jest o wiele mocniejszy i trwalszy, dobry na lato, bo bardziej chłodzi, niż grzeje. Materiał ten jest szorstki w dotyku i sztywniejszy i wymaga dużo więcej pracy, aby stał się w końcu miły i przytulny

Wełna

Chusty wełniane mocne i solidne. W zależności od tego, jaka wełna zostanie użyta do ich produkcji właściwości, będą nieco inne. Chusty z wełny alpaki i owcy będą dość szorstkie i „gryzące” co za tym idzie mniej miłe w dotyku, ale za to wiązania będą trwalsze. Z włókien wełny merynosów i kaszmiru chusty będą bardziej delikatne i miłe w dotyku. Ponieważ wełna grzeje, takie chusty są idealne na zimę. Żeby nie było tak cudownie, to chusty te mają również wady. Wełna niestety lubi uczulać i należy zwrócić na to szczególną uwagę, poza tym chusty te należy prać ręcznie i suszyć w ten sam sposób jak swetry.

Teraz parę słów o splotach

Splot skośno – krzyżowy

Materiał o takim splocie jest bardzo wytrzymały i bardzo dobrze się układa, współgra z sylwetką dziecka. Chusta o takim splocie naciąga się po skosach, co pozwala na łatwiejsze wiązanie i dociąganie chusty, zachowuje swoją długość, nie rozciąga się nadmiernie.

Splot diamentowy

Splot ten jest pochodną splotu skośnego. Charakteryzuje się przede wszystkim pięknym wzorem. Jest elegancki i bardzo ładny, zachowuje przy tym wszystkie zalety dobrego splotu.

Splot żakardowy

To drugi co do popularności splot chustowy. Nie dość, że jest bardzo wytrzymały, to charakteryzuje się pięknymi wzorami. Chusty o takim splocie bardzo dobrze się noszą, zachowują wszystkie swoje zalety, a przy okazji cieszą oko.

 

Gatunków materiałów i rodzajów splotu jest tak wiele, że na pewno każdy chustomaniak znajdzie wśród nich coś odpowiedniego dla siebie.